Manuální lymfodrenáž představuje terapeutickou techniku, kde se využívá jemného tlaku ruky, jež provádí terapeut a dochází k uvolnění lymfy. Existuje několik vhodných indikací, mezi něž patří např. operace kloubů od 12. dne, po onkologickém onemocnění, při gynekologických obtížích či při celulitidě. Mezi kontraindikace se řadí kožní onemocnění, onkologická či infekční onemocnění v akutní fázi nebo neurologické onemocnění. Níže ve článku najdete další indikace a kontraindikace.
Manuální lymfodrenáž je terapeutická technika, při níž terapeut jemným tlakem ruky provádí konkrétní hmaty, které uvolní lymfu. Ta dále proudí z mezibuněčného prostoru přes kapiláry, mízní cévy a uzliny a následně je nasáta do krevního řečiště. Hlavní mízovod ústí do horní duté žíly v blízkosti srdce.
Na začátku každé terapie musí lymfodrenáži předcházet tzv. otevření spádových uzlin. Pokud není drenáž prováděna správně, může způsobit bolesti hlavy, rychlou únavu, zvracení, otevření lymfatických spojek a vznik nového, nebo zhoršení současného otoku (lymfedému).
Tlak, který terapeut vyvíjí dlaněmi a prsty, je velice jemný a dostatečně silný tak, aby terapeut neklouzal po pokožce, ale zároveň netlačil do podkožních struktur (sval, kost…).
Manuální tahy nad lymfatickými cévami jsou vždy vedeny ve směru k lymfatickým uzlinám. Těmito pohyby dochází ke stimulaci pohybu lymfy směrem k pravé klíční kosti, kde hlavní mízovod ústí do horní duté žíly a lymfa vtéká do krevního řečiště.